mostar üniversitesi

Mostar Üniversitesi

Mostar üniversitesi şu an da Bosna Hersek içinde yer alan en önemli ve en başarılı üniversitelerden biridir. Amaçları her zaman kaliteli bir eğitim..

Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi kurulduğu 1977 yılından itibaren içinde olduğu dönemin eğitim anlayışını çağdaş bir yapıyla desteleyerek, bilimsel araştırma kadrosunun sayısını arttırarak ve gelişim süreci için finansal kaynaklar bularak kurumsallaşma yolunda büyük bir başarıya imza atmıştır. 4500 mt²’lik eğitim ve araştırma alanıyla Mostar üniversitesi’nin, birçok laboratuarı ve dersliği bulunmaktadır. Mostar Şehri içindeki üniversitenin gelişen süreçte yaşadığı yenilenme akımına dahil olarak yapılmış yeni binaları, kütüphanesi, mobilyalı yurtları, restorandı ve çağdaş bir yemekhanesi bulunmaktadır.
1993 yılının Kasım ayında Mostarda eğitim kalitesini arttırmaya yönelik yeni çalışmalara başlayan diğer Mostar Üniversiteleri gibi öğretim üyelerinin sayısını 250’ye çıkartan Mostar Üniversitesi, Mostarda eğitim veren diğer Mostar üniversiteleri öğrencilerine de verdiği eğitimle birlikte 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Mostarda eğitim sürecinde yaşanan değişim rüzgarlarıyla üniversitede kolej eğitimi de verilmeye başlanmıştır. Diğer Mostar üniversiteleri ile birlikte öğrenci birliktelerinin düzenlediği organizasyonla, maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere burs, barınma ve sağlık alanlarında yardım yapılmaktadır. Mostar eğitim sürecine yeni başlamış olan öğrenciler için öğrenci merkezinde; çevre gezileri, kültürel etkinlikler, seminerler ve Proje Tempus, Wus Avurturya Proje, EUA gibi okul içi etkinler düzenlenmektedir.
Mostarda üniversite eğitimi almak isteyen tüm öğrencilere çağdaş bir eğitim sunmak için Madridi, NoviSad, Kragujevac(SCG), Norveç Fen Bilimleri, Granada, Mısır İskenderiye, Jyvaskyla, Ljubljana üniversiteleriyle de Avrupa modelinde bir işbirliği içerisine girilmiştir.
Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ayrıcalığı ile sizlere sunulan Mostar üniversiteleri içinde seçkin bir konuma sahip olan Mostar Üniversitesi’nde; Bilgi Teknolojileri ve Kültür Fakültesi, Öğretim Mühendisliği Öğretmenliği, Makine Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi tüm öğrencilere danışmanlık, yerleştirilme ve dil eğitimi konusunda profesyonel ve akılcı çözümler sunuyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere, Mostardaki üniversiteler arasında modern anlayışı ile fark yaratmış Dzemal Bijedic Üniversitesi eğitimi alarak Avrupa standartlarındaki kaliteye sahip bir üniversite diploması sahibi olmak ve Avrupa’nın kültür sentezi bir şehirde okuma olanağı sunuyor.

Yönetim İşletme Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi Yönetim İşletme Fakültesi; iki ya da dört yıllık lisans programları ile birlikte ayrıca yüksek lisans ve doktora olanağı da sunmaktadır. Dzemal Bijedic Üniversitesi bünyesinde ekonomi yüksek lisansı ve doktora seçenekleri bulunduğu gibi ayrıca, iki yıllık bir Dzemal Bijedic programını bitirenler, Ekonomist Yöneticisi programlarını tamamlayarak dört yıllık bir diploma da alabilir.

İşletme

Mekanik Mühendislik Makine Bölümü

Mostarda üniversite eğitimine dahil olmak isteyen öğrencilere iki ve dört yıllık lisans programları sunulmaktadır. İki yıllık programların tamamlanmasının ardından diploma alınabilirken, ilave 5 dönem eğitim görerek makine mühendisi diploması da alınma şansı da mevcuttur. Bu imkanlar haricinde yüksek lisans ve teknik bilimlerde doktora programları da sunulmaktadır. 2002 yılından itibaren genel makine bölümü yerine bilgisayar mühendisliği getirilmiştir.

Makine Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi’nin 1993 yılında kurulan ve günümüzde köklü bir yapıya sahip olan bölüm, Ekonomi ve Hukuk Fakültesi binalarından ayrılarak Yurt Mucibabic’e taşınmıştır. İki yıllık ve dört yıllık lisans programları sunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği
Ürün Mühendisliği
İş Güvenliği
Mekanik Ağaç İşleme
Trafik
Enerji

Beşeri Bilimler Fakültesi

1999’da Diller Yüksek Okulu olarak kurulmuş ve 2002 yılından sonra Edebiyat Fakültesi olmuştur. Beşeri bilimler, yüksekokul programları ve Sosyal Bilimler programları sunulmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı
Alman Dili ve Edebiyatı
Boşnak Dili ve Edebiyatı
Boşnak Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı
Boşnak Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı
Görsel Sanatlar
Tiyatro Bölümü
Sanat Tarihi ve Tarih Çalışmaları
Oyunculuk, Dram Psikolojisi

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Mostar şehri içinde 1997 yılından itibaren eğitime başlayan fakülte, Bologna Kriterleri’ne uygun bir müfredat ile öğretime sahiptir. Mostar içinde eğitim gören ilk mezunları 2008 yılında 2254 kişi olarak, 21 mezununu da uzaktan eğitim hizmeti ile mezun etmiştir. Mostarda eğitim için konaklamadan uzaktan eğitim gören öğrenciler günümüzde, çoğunluk hale gelmiştir.

Bilgisayar mühendisliği
Halkla İlişkiler
İletişim Bilimleri
İş İletişimi
Bilgi Teknolojisi
Gazetecilik

Öğretmenlik Eğitim Fakültesi

Mostar kentindeki fakülteler arasında en eski bölüm olarak 1950’de kurulmuş ve günümüzde bir devlet kurumu statüsündedir. İlköğretimden yüksek okullara kadar eğitim verecek öğrenciler eğitim görmektedir. Tam ve yarı zamanlı öğrenciler için yapılan bilimsel araştırmalı öğretim faaliyetleri; seminerler, atölye çalışmaları, konferanslar, egzersizler, geziler ve farklı danışmanlık hizmetlerini kapsar. Ayrıca Mostar içindeki sanat grupları için de bir takım sergi ve müzikal çalışmaları yapılır.
Mostar, Saraybosna, Tuzla, Banja Luka, Bihac ve Belgrad üniversitelerinden 70 akademik personelinde haricinde, Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden ve Mostardaki üniversiteler bünyesinden gelen 45 araştırma görevlisi ile bölüm öğrencilerine eğitim vermektedir.

Tarih ve Coğrafya
Matematik ve Fizik
İslam Dini Öğretimi
Kimya
Fiziksel Eğitim
Sınıf Öğretmenliği
Müzik Eğitimi
Sanat Eğitimi
Müzik Eğitimi
Spor Sağlık
Fizik ve Teknik Eğitim Enformasyonu
Psikoloji
Biyoloji
Hukuk Fakültesi

1971 yılında eğitimine başlayan bölüm, 1976’dan itibaren bağımsız bir biçimde faaliyetlerinde bulunmaya başlamış ve günümüzde 37 eğitim personeline sahip hale gelmiştir. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenim gören toplam öğrenci sayısı 1000’dir. Mostar eğitim süreci içerisinde ders programı genişleyen fakültede; Siyasi Ekonomi, Ulusal Devlet Teorisi, Sosyoloji, İnsan Hakları, Roma Hukuku, Uluslararası Hukuk, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Kamu Hukuku dersleri verilmektedir.
İki yıllık ve dört senelik eğitim imkanları bulunan fakültede, iki senelik programların tamamlanmasının ardından dört senelik eğitime devam ederek avukat diploması alma ve yüksek lisans imkanı da sunulmaktadır.

Anayasa
Ekonomi
Ceza Hukuku
Hukuk Devlet Tarihi
Sivil Haklar

Ziraat Fakültesi ve Tarım Koleji

1997 yılında kurulduğundan beri tam zamanlı eğitim sunan bölüm, Saraybosna Devlet Üniversitesi müfredatına uygun bir modelle eğitim vermektedir. 2002 yılında geçilen seçmeli ders programı sayesinde öğrenciler; sebze, çiçek, meyve ve şarap dallarında mesleki uzmanlığa yönelmektedir.

Tarım
Meyve
Sebze
Çiçekler

İki Yıllık Kolejler

Mostarda üniversite bünyesinde 45000 mt² alanı kapsayan laboratuarlarda eğitim veren Dzemal Bijedic Üniversitesi Koleji yaptığı yatırımlar ile öğrencilere, iç tasarım ve kütüphane tesislerinin kullanımı standart olarak sunan çağdaş ölçekli bir eğitim vermektedir. Üniversitenin kolejine olan yüksek talebi karşılamak için entegrasyon, tanıtım, prosedür ve organizasyon açısından birçok yenilik yapılmıştır. Ayrıca uluslararası bilgi kaynak paylaşımı için internet ağ paylaşımı da öğrencilere sunulmaktadır.

İşletme
Kamu Yönetimi
Tasarım
Malzeme
Ticari İşletme Yönetimi
Makine Mühendisliği
İnşaat

Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi tarafından sizlere sunulan profesyonel danışmanlık ve aracılık imkanları ile Mostar eğitim imkanlarından yararlanabilir ve aldığınız Avrupa ölçekli yükseköğretim ile fark yaratabilirsiniz. Kariyer hedeflerine daha da kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi güvencesi ile Mostardaki üniversiteler, Avrupa kültürünün harmanlandığı bir ortamda öğrenim görmenizi sağlayacaktır.

Bosna Hersek’te Konaklama;

Aylık Kira Fiyatları Fiyat
Şehir Merkezinde Daire (1 yatak odası)  800.00 KM 
Merkezinde Daire (3 yatak odası)  1200.00 KM 
Şehir Dışında (3 yatak odası)  800.00 KM
Bosna Hersek Satılık Daire Fiyatları  
Şehir Merkezinde Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat  2,800.00 KM 
Şehir Dışında Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat  1,750.00 KM 


#mostarüniversitesi

Mostar Üniversitesi Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!