Bosna'da Diş Hekimliği

Bosna’da Diş Hekimliği

Bosna’da Osmanlı kültüründen eserler taşıyan şehirlerde diş hekimliği okumak… İlk duyduğu zaman insana hayal gibi geliyorsa da, son dönemde bu alanda yapıla

Bosna’da Diş Hekimliği

Bosna’da Osmanlı kültüründen eserler taşıyan şehirlerde diş hekimliği okumak… İlk duyduğu zaman insana hayal gibi geliyorsa da, son dönemde bu alanda yapılan başarılı çalışmalar sonucunda artık yurt dışında sınavsız eğitim almak mümkün kılınmıştır.

Bosna üniversitelerinde eğitimi almak her gencin hayalidir. Özellikle üniversitelerin taban puanlama sistemine göre öğrenci kabul etmesi, öğrencinin yurtdışında eğitim seçeneğini daha ciddi biçimde düşünmesine neden olmaktadır. Öğrenci yurtdışı üniversitelerinden birisinde eğitim aldığında hem hayatının en aktif döneminde yurtdışına çıkma imkânı bulmakta hem yıl kaybetmemekte hem de dünya standartlarına eğitim hakkından yararlanabilmektedir.

Bosna üniversiteleri yurtdışında eğitim almayı düşünen gençlerin öncelikli hayalidir. Hem Avrupa’nın ortasında ve tüm Avrupa ülkelerine kolay ulaşılır konumda bulunması hem de Türk kültürüne yakın bir coğrafya üzerinde üniversite eğitimi almak, öğrenciye cazip gelmektedir.

Ancak öğrenciyi bu aşamada endişeye sürükleyen konulardan birisi dil sorunudur. Yurtdışı üniversitelerinde her ne kadar hazırlık bölümü eğitimi veriliyorsa da, bu kadar kısa süre içinde teknik dil bilgisine vakıf olabilmek pekte mümkün görülmemektedir. Fakat bu yönde tereddütler yaşayan gençler sesini ilgililere duyurmuş yoğun fakat sıkıcı olmayan programlar ile bu sorun ortadan kalkmıştır.

Öğrenci bu uygulamayı tercih ettiğinde dil yeterliliğine sahip olabilmekte ve eğitim aldığı öğretim görevlileri ile daha sağlıklı iletişim kurabilmektedir.

Bosna’da diş hekimliği bölümünde akademik eğitim almak, öğrencinin dünya standartlarında ve en modern teknikler ile eğitim almasına olanak sağlamaktadır. Avrupa birliği tarafından kabul gören üniversiteleri aynı zamanda AGİK üyesidir ve Bologna kriterlerinin benimsendiği bir eğitim sistemine sahiptir.

Bologna kriterleri öğrencinin sıradan ve basmakalıp bilgi yığını altında ezilmesine fırsat vermeden, iş hayatında değerlendirebileceği bilgi ile donatılmasına hizmet etmektedir ve artık tüm dünya genelinde en başarılı eğitim sistemi olarak Bologna kriterleri gösterilmektedir.

Bosna’da diş hekimliği eğitimi alan öğrenci, konusunda uzman ve geniş dünya görüşüne sahip akademisyenlerin rehberliğinde eğitim almaktadır. Derslik ortamına sıkıştırılmayan eğitim sistemi içinde öğrenci aldığı bilgiyi laboratuvar ortamında uygulamaya koyabilmekte ve bilgisini pratik olarak değerlendirme imkânı yakalamaktadır. Ayrıca bilimsel çalışmalara yakın bir konumda olması sebebi ile diş hekimliği konusunda sempozyum, seminer ve konferanslara katılarak eğitim aldığı bölümün detayları hakkında da bilgi sahibi olabilmektedir.

Bosna Hersek’de eğitim alan öğrenci, eğitimini tamamlaması ile birlikte mavi diploma olanağından yararlanmaktadır. Öğrenci eğitimini gördüğü alanda elde edeceği tanınan diplomasının tüm dünya genelinde geçerli olacağını bildiği için gelecek kaygısı yaşamamakta ve yarınlarına güvenle bakabilmektedir. Bu detay öğrencinin tüm dikkatini eğitimine verebilmesine olanak sağlamaktadır.

Bosna’da eğitim almayı isteyen genç Türkiye üniversitelerinden farklı olarak taban puanlama sisteminde muaf tutulmaktadır. Son dönemde dünyadaki tüm üniversite yönetimlerinin ve otoriterlerin kabul ettiği, öğrencinin adrenalini en yüksek olduğu bir çağda vakıf olduğu bilgiyi birkaç saatlik stresli bir sınav ortamında ifade edemeyeceği görüşü Bosna Hersek üniversiteleri içinde geçerlidir ve bu ülke üniversiteleri bu sebeple taban puanlama uygulamasına eğitim sistemlerinde yer vermemektedir.

Bosna’da diş hekimliği eğitimi almayı hayal eden gencin bu aşamada alacağı en sağlıklı karar, Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı ile bağlantı kurmak olacaktır. Eurostar yıllardır bu alanda hizmet vermiş olmanın getirdiği bilgi birikim ve deneyimi yine bu yönde talep ile gelen öğrenciler ile paylaşmakta ve yurtdışında eğitim gördüğü süreçte danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!